| | v Plzni - Nebojme se mluvit o rakovině
| | V České republice ročně onemocní rakovinou prsu 4300 žen, z toho jich 1800 umírá. Rakovina, jako každá jiná nemoc, si nevybírá. Málokdo však zvládne ten moment, kdy udeří.
Nesmírně zajímavý projekt přesahující region se právě teď rodí v základní organizaci ONKO Rokycany, tedy ve sdružení onkologických pacientů. Přípravy na pořízení profesionální videonahrávky určené ženám po ablaci prsu, které jsou v plném proudu, jsou úkolem, který opět potvrzuje vzájemnou účast lidí, které tato choroba donutila sáhnout si až na dno. Rokycanský ONKO klub má však také ambici a obrovskou chuť nemocné z toho dna vytáhnout.
Členky rokycanského ONKO klubu, který čítá zhruba 20 osob, totiž samy prožily všemožná úskalí. Anna Šímová z klubu říká: "Jenom osobní síla předávaná z jedné ženy na druhou nás vrátila zpátky do běžného života. Proto jsme se rozhodly těm dalším tuto situaci usnadnit.. Pomoci a především informovat o nemoci, o níž se stále bojíme otevřeně mluvit, to je cíl videonahrávky, která by měla být hotova na začátku léta." Připravený scénář je rozdělen na tři části. První z nich se bude věnovat šoku z diagnózy a krokům vedoucím až k samotné operaci. Druhá vysvětlí pooperační fázi. Běžný provoz ve zdravotnických zařízeních totiž dosud zřídkakdy stačí léčit jiné než zjevné rány. Nahrávka ženy nakonec dovede k životu v nových, nemocí změněných podmínkách. Ovšem příprava a realizace nahrávky je finančně náročná, protože si vyžádá účast týmu profesionálních filmařů i lékařů. "Na tuto nemoc nemá být nikdo sám", tvrdí Šímová. I proto teď klub shání sponzory, zatím oslovili 40 firem. Náklady na nahrávku totiž činí 300 tisíc korun, teď mají k dispozici něco málo přes třetinu potřebné částky. Podle Anny Šímové se videokazeta musí stát společenským darem, pacientky nebudou platit nic kromě poštovného a balného.
Tito přese všechny útrapy životní optimisté (a optimistky zejména) věří, že už nic nezabrání zahájení natáčení plánovaného už na duben, ale určitě uvítají jakoukoli, třeba malou, pomoc. Stačí vytočit telefon 0181/723419 nebo 0607/772241 a domluvit se na podpoře projektu, který chce mimo jiné přispět ke změně přístupu k nemoci, která si nevybírá ani mezi chudými či bohatými, ani hloupými nebo chytrými, ale o níž nemáme dosud odvahu otevřeně hovořit.
Katka Matějovcová spolupracovnice Čro Plzeň |
|