| | v Plzni - příroda nezná hranic |
Ve čtvrtek 6. září v 17.30 bude v Ekocentru v Radnicích slavnostně zpřístupněna putovní výstava s názvem Příroda nezná hranic. Pojďme se seznámit s výstavou samotnou a rovněž se sídlem Ekocentra, radnickou synagogou.
Výstavu Příroda nezná hranic pořádají Základní organizace Českého svazu ochránců přírody a referát životního prostředí Okresního úřadu Rokycany v rámci Dnů evropského dědictví. Akce je vytvořena v součinnosti s Okresním úřadem Strakonice, tamním Muzeem středního Pootaví i Ministerstvem životního prostředí České republiky. Její náplní je průřez národními parky a chráněnými krajinnými oblastmi naší vlasti.
Sídlem Ekocentra i dočasným útočištěm aktuální výstavy je radnická synagoga pocházející z konce 18. století. Dneska důstojná součást evropského dědictví, díky ochráncům, ale ještě roku 1990 autoopravna.
Po navrácení objektu Židovské náboženské obci v Plzni ji roku 1992 odkoupili právě radničtí ochránci přírody. Ti se věnují neustále rekonstrukci této památky, která je součástí židovské cesty na Plzeňsku.
Roku 1994 získala synagoga statut kulturní památky České republiky, o dva roky později pak zdejší ochránci přírody (a jak je vidět, i historických tradic) získali za její záchranu ocenění nadace „Místo v srdci“. Dnes je synagoga Ekocentrem se zaměřením na činnost a výchovu v oblasti ochrany přírody a krajiny, ale také prostorem, který se díky neustálé rekonstrukci může pochlubit některými židovskými památkami. Markéta Purmová z Ekocentra připomíná: „Ve východní zdi se zachoval výklenek, v němž byl vsazen svatostánek se svitky Tory. Dodnes se zachovalo torzo arkády, pod kterou jsou na stěně namalovány dvě desky s prvními slovy všech deseti přikázání. Desatero je dnes již odborně zrestaurováno.“
V radnické synagoze pak také můžete u příležitosti výstavy Příroda nezná hranic i jindy v otvírací době prozkoumat tepelné čerpadlo, jímž je budova vytápěna. Že se jedná o zajímavý alternativní zdroj energie, netřeba připomínat. Samotná výstava bude přístupna o víkendu následujícím po vernisáži od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin, potom vždy ve středu zhruba mezi 9. a 17. hodinou a v neděli odpoledne.
Kačeřice
| |
|