Home
Noviny
Kultura
info
v Plzni - Pomoc obyvatelům města Plzně


Informace o možnostech poskytnutí dávek sociální péče a humanitární pomoci pro občany, kteří se přechodně ocitli v mimořádně obtížných poměrech v souvislosti se záplavami v srpnu 2002:

Podle § 51 odst. 3 vyhlášky č. 182/1991 Sb. o provedení zákona o sociálním zabezpečení a působnosti orgánů ČR v sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, Mohou pověřené obecní úřady poskytnout občanům, kteří se ocitli v mimořádně obtížných poměrech z důvodu živelní pohromy se zřetelem na majetkové poměry občana a jeho rodiny peněžitou dávku až do výše 30.000,- Kč. Dávku přiznává a vyplácí věcně a místně příslušný pověřený obecní úřad podle trvalého pobytu žadatele. Z hlediska sociální péče se považuje za mimořádně obtížné poměry takové poměry, které občanu vzniknou v důsledku postižení jeho obydlí, v kterém prokazatelně trvale bydle a měl v něm jedinou domácnost. Účelem této dávky je poskytnutí rychlé pomoci k zabezpečení základních životních potřeb postižených občanů a jejich rodin, např. na zakoupení osobních věcí, potravin apod. do doby, než je bude možno zajistit jiným způsobem. Dávka se přiznává v rámci rodiny, žijící v nemovitosti jedenkrát. Za rodinu se považují zejména rodiče, děti a prarodiče. Při určení výše dávky se bere zřetel na majetkové poměry osob žijících v příslušné nemovitosti. K ověření majetkových poměrů lze využít např. formy prohlášení příjemce dávky. Při přiznání dávky se nezkoumá sociální potřebnosti žadatele a jeho rodiny, též se nezkoumají majetkové poměry příbuzných osob nežijících se žadatelem v nemovitosti.

Peněžité a věcné dávky rodičům nezaopatřených dětí, těhotným ženám a nezaopatřeným dětem lze poskytnout dávku sociální péče dle § 23 vyhlášky č. 182/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Dávku přiznává a vyplácí věcně a místně příslušný pověřený obecní úřad podle trvalého pobytu žadatele. Na úhradu jednorázových mimořádných výdajů se poskytují jednorázové peněžité a věcné dávky. Jednorázové peněžité dávky mohou být poskytnuty do výše 15.000,- Kč. Věcné dávky mohou být poskytnuty do výše 8.000,- Kč; ve výjimečných případech do výše 15.000,- Kč. Sociální potřebnost žadatele a jeho rodiny se nezkoumá.

Okresní úřady mohou podle § 57 a 58 vyhlášky č. 183/1991 Sb. poskytovat bezúročné půjčky občanům, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a kterou mohou pomocí půjčky překonat a nemohou půjčku získat jinak. Po právní moci rozhodnutí o půjčce okresní úřad uzavře s občanem písemnou smlouvu obsahující ujednání o lhůtách splatnosti a výši splátek. Bez uzavření této smlouvy nelze půjčku poskytnout. Půjčka v hotovosti nebo účelově vázaná může být občanu poskytnuta nejvýše do 20.000,- Kč za podmínky, že se ve smlouvě zaváže splatit ji nejpozději do pěti let od jejího poskytnutí.

Rada města Plzně přijala dne 19. Srpna operativně usnesení, na jehož základě byla téhož dne zahájena výplata nenávratné finanční výpomoci obyvatelům plně vytopených bytů, a to ve výši 5.000,- Kč na jeden byt a 2.000,- Kč na každého člena této domácnosti, který má v zaplavené bytové jednotce trvalý pobyt, dohromady maximálně do výše 15.000,- Kč Finanční výpomoc se vyplácí v hotovosti formou daru města Plzně takto postiženým občanům. Podmínkou pro výplatu finanční výpomoci je potvrzení žádosti příslušným úřadem městského obvodu. Žádosti jsou k dispozici na všech úřadech jednotlivých obvodů, na Úřadu služeb obyvatelstvu a v Krizovém štábu v Kopeckého sadech 11. Finanční výpomoc je při splnění podmínek vyplácena na počkání v k tomuto účelu zřízené kanceláři Magistrátu města Plzně v Kopeckého sadech 11 ­ přízemí, vedle vrátnice.



Další možné formy pomoci občanům postiženým povodněmi připravuje vláda ČR (poskytnutí příspěvku 150 tis. Kč všem ­ nejen vlastníkům, ale i nájemcům nemovitostí, které byly zničeny vodou nebo byla nařízena jejich demolice, poskytnutí zvýhodněných úvěrů ve výši 850 tis. Kč na dobu 20 ti let, atd.

Úřad služeb obyvatelstvu
Ing. Radoslav Kozák
 
HOME
UP