Home
Noviny
Kultura
info
v Plzni - Návrh energetické koncepce města Plzně



Návrh územní energetické koncepce města Plzně

Pořízení územní energetické koncepce ukládá statutárním městům, tedy i městu Plzni, zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. V uplynulých 10 letech bylo pro Plzeň zpracováno několik energetických studií a koceptů, naposled Generel energetiky z r. 1998. Na základě zkušeností s těmito dokumenty byl v současné době dokončen návrh Územní energetické koncepce města Plzně s výhledem na 20 let, který bude před projednáváním v orgánech města podroben posouzení vlivu koncepce na životní prostředí a předložen veřejnosti k připomínkování. Dokument bude zveřejněn po dobu 60 dnů v období od 1. března do 30. dubna na internetových stránkách http://info/plzen-city.cz/generel/ a bude k dispozici (k nahlédnutí) v kanceláři energetiky Odboru řízení technických úřadů Magistrátu města Plzně, Škroupova 5, č. dveří 7 (přízemí). Tam je také možno zasílat případné připomínky a náměty na dopracování územní energetické koncepce.

Kontaktní adresa pro písemný styk:
OŘTÚ MMP, Škroupova 5, 306 32 Plzeň
telefon: 019/703 4054 nebo 019/703 4055
fax: 019/703 4022

E-mailové adresy:
mailto:kurka@mmp.plzen-city.cz
mailto:vankova@mmp.plzen-city.cz
telefon: 019/703 4054 nebo 019/703 4055
fax: 019/703 4022

Cílem územní energetické koncepce je zajištění optimální dodávky energií pro stávající odběratele i pro rozvoj území při současném snižování emisní zátěže. Územní energetická koncepce města Plzně nepočítá v dlouhodobém výhledu s výstavbou žádných nových energetických zdrojů většího výkonu, tj. zdrojů elektřiny a zdrojů tepla do soustavy centrálního zásobování teplem (CZT), předpokládá se pouze budování kotelen pro vytápění objektů ležících mimo dosah soustavy CZT. Koncepce posuzuje vývoj ve dvou variantách: stagnační a rozvojové. Varianty se liší pouze intenzitou využívání potenciálu úspor energií, tedy zaváděním energeticky úsporných opatření, objemem nové výstavby v rozvojových územích a předpokládanými počty nových zařízení využívajících obnovitelné druhy energií.

Koncepce klade důraz:

1/ na využití stávající soustavy centrálního zásobování teplem a na její další rozvoj. Zdroje CZT pracují v tzv. kombinovaném cyklu ­ při výrobě tepla současně vyrábějí i elektrickou energii, spalují relativně levné tuzemské palivo a jsou vybaveny zařízením na odsíření spalin.

2/ na realizaci energeticky úsporných opatření zejména v budovách občanské vybavenosti a obytných domech.

3/ na rozvoj využití druhotných a obnovitelných zdrojů energie. V podmínkách města především využití energie slunce k ohřevu vody a přitápění, využití energie prostředí pomocí tepelných čerpadel a v okrajových částech i využití biomasy.

Součástí územní energetické koncepce je závazná část, která by měla být, po schválení v Zastupitelstvu města Plzně, uveřejněna formou obecně závazné vyhlášky. Ta bude především určovat preferovaný způsob vytápění v jednotlivých, jasně definovaných oblastech. Budou se jí řídit stavební úřady, stavebníci a investoři při přípravě nových staveb, při změnách dokončených staveb (rekonstrukcích) a při stavebním řízení. Na soulad zamýšlené stavby s územní energetickou koncepcí a vyhláškou přijatou pro její uskutečňování přihlížejí i státní orgány a fondy při poskytování finančních dotací.

Zpracoval: František Kůrka V Plzni dne 27. února 2002
 
HOME
UP