| | v Plzni - nový klub pro mládež v Rokycanech |
Na sklonku tohoto září v Rokycanech v Diakonii Českobratrské církve evangelické v Jiráskově ulici slavnostně otevřeli nově vybudovaný Klub pro mládež. Pracovníci Diakonie, ale i ostatní zúčastnění, tak učinili další krok k naplnění jednoho z mnoha cílů, které si hned při založení tohoto zprvu odloučeného pracoviště Diakonie ČCE střediska Radost v Merklíně, v roce 2000 stanovili.
Během pouhého roku se v Rokycanech podařilo založit centrum, které vede k uspokojení poptávky, která tady dosud nebyla pokryta. Za možná šroubovaně znějícím souslovím "sociálně preventivní péče o neorganizované skupiny dětí a mládeže" je třeba vidět od sklonku roku předminulého fungující Klub pro děti od 8 do 14 let, který vzešel z monitoringu života dětí na ulici. Klub se pak stává prostorem ulici alternujícím, prostorem respektujícím potřebu některých dětí nevázat se, místem otevřeným, dostupným a ne příliš organizovaným, ačkoli s jasnými základním pravidly. Klub je dětem k dispozici vždy ve všední dny od 13. do 17. hodiny. Klub to je klubovna a herna, ale o prázdninách to byl rovněž dětský tábor s divadelní dílnou, táborovou olympiádou a interaktivními hrami.
Od března tohoto roku v Diakonii existuje Mateřský klub, který využívá prostor Dětského klubu každé úterý dopoledne. Mateřský klub vyrostl z obyčejné potřeby matek na mateřské dovolené setkávat se s lidmi a poklábosit si. Nakonec z těchto setkání vyrostl vlastním přičiněním maminek i prostor pro poznání skrze aktuální besedy a přednášky.
Klub pro mládež všednodenně už zpřístupněný v pondělí 1. října, přesně za 331 den po vzniku toho úmyslu a po zmapování potřeb mladých lidí od 15 do 26 let, chce být centrem alternativní kultury, místem bez drog, místem otevřeným denně od 15. do 20. hodiny všem mladým zájemcům. V suterénu budovy Českobratrské církve vznikla během letních měsíců čajírna s kuchyňkou, místo pro setkávání a alternativní kulturu i besedy a přednášky, počítá se také s dílničkou pro manuální tvorbu. Vždyť problémem maloměsta je obvykle právě neexistence širší kulturní nabídky. Ředitel Diakonie, Petr Neumann, tvrdí: "Velkým problémem současnosti je tlak konzumního světa založený na výkonu. Toto konzumní vidění světa a sekundárně nedostatek peněz mají svoje dopady - ty, které vyřazují ze společnosti těch, kteří mají na návštěvy diskoték a rockových klubů." Z rozhovoru s Petrem Neumannem je poznat, že v tomto klubu jde také o něco navíc. Třeba o překonávání předsudků, otevření se vůči menšinám, vzájemný dialog i transcendetno, ačkoli duchovní rozměr toho místa nikdo nikomu nevnucuje. Do klubů v Diakonii zkrátka mladí přijít mohou, ale nemusí, klubům je společné i to, že jsou bezplatné, ale s důrazem na prevenci před užíváním drog, násilím a šikanou.
Květa Matějovcová
| |
|